درب

بهترین نوع رنگ درب فلزی کدام است؟

پوشش درب فلزی با رنگ آمیزی کوره ای الکترو استاتیک

رنگ درب

برای رنگ آمیزی درب فلزی، می‌توانید از انواع مختلف پوشش‌هایی مانند رنگ‌های ضد زنگ، رنگ‌های پودری، رنگ‌های اکسیداسیونی یا حتی پوشش‌های ورقه‌ای مانند فوم، جهت عایق‌بندی و حفاظت فلزی استفاده کنید. انتخاب پوشش مناسب بستگی به نوع درب، شرایط آب و هوایی و نیازهای شما دارد. استفاده از رنگ درب فلزی با کیفیت و پایدار، علاوه بر افزایش کیفیت، بر طول عمر درب‌های فلزی نیز تاثیر می‌گذارد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

درب فلزی با پوشش رنگ کوره ایالکترو استاتیک
لزوم رنگ آمیزی درب‌ها

رنگ آمیزی درب، از جمله درب‌ فلزی پارکینگ علاوه بر ایجاد عوامل زیبایی شناسی، موجب مزایای فنی بسیاری می‌شود. با توجه به ساختار رنگ‌های مختلف، از جمله رنگ روغن و رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک، از زنگ زدگی درب جلوگیری شده و مقاومت شیمیایی و فیزیکی درب در مقابل رطوبت هوا، عوامل فیزیکی و ضربه و خط و خش افزایش می‌یابد. همچنین، درب به عنوان نقطه کانونی ساختمان‌ها و ورودی بناها، از اهمیت بسیاری در حوزه معماری برخوردار می‌باشد. بنابراین رنگ درب فلزی موجب افزایش زیبایی و نمای ساختمان خواهد شد.

انواع رنگ‌های مورد استفاده برای درب‌ها

رنگ اکسیداسیونی

رنگ اکسیداسیونی یک نوع پوشش به عنوان رنگ درب فلزی می باشد که با استفاده از فرآیند اکسیداسیون، یعنی واکنش فلز با اکسیژن، بر روی سطح فلز ایجاد می‌شود. این نوع رنگ‌گذاری معمولا برای ایجاد ظاهر قدیمی و زیبا بر روی فلزها استفاده می‌شود. این پوشش معمولا برای اهداف زیبایی و ظاهری استفاده می‌شود و ممکن است نیاز به نگهداری و مراقبت ویژه داشته باشد تا از فرسایش یا زنگ زدگی جلوگیری شود.

رنگ روغنی

یکی از انواع رنگ درب فلزی، رنگ روغنی می باشد. رنگ روغنی معمولا برای چوب استفاده می‌شود، اما در صورت استفاده از پایه مناسب و روشن کننده مناسب، می‌توان آن را برای درب فلزی نیز به کار برد. اما باید توجه داشت که پیش از استفاده، سطح درب فلزی باید به ‌طور کامل تمیز شده و آماده سازی شود تا رنگ به خوبی جذب شده و پایداری خوبی داشته باشد.

پوشش رنگ رو غنی درب فلزی
رنگ پودری کوره‌ای الکترواستاتیک

رنگ پودری کوره‌ای الکترواستاتیک را اصطلاحا "رنگ پودری" و یا "رنگ کوره‌ای" نیز می‌نامند. رنگ‌های کوره‌ای الکترواستاتیک، سابقه طولانی در صنایع مرتبط با فلز به خصوص رنگ درب فلزی دارند زیرا بر خلاف روش‌های سنتی، پوششی صاف، یکنواخت و با دوام بالا را با حداقل ضایعات تضمین می‌کنند. بنابراین می‌توان ادعا داشت؛ رنگ پودری کوره‌ای الکترواستاتیک، بهترین نوع رنگ برای درب‌های فلزی می‌باشد. همچنین می‌توان اظهار نمود که این نوع رنگ در بسیاری از صنایع مختلف از جمله صنایع فلزی، صنعت مبلمان، صنعت ساختمان سازی و ... کاربرد دارد. ممکن است برای شما نیز پرسشی به وجود آمده باشد که؛ چرا رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک، به عنوان بهترین نوع رنگ برای درب‌های فلزی شناخته می‌شود؟ در ادامه این مقاله به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

پوشش درب فلزی با رنگ آمیزی کوره ای الکترو استاتیک
رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک، به دلیل ساختاری که دارد، به عنوان مناسب‌ترین رنگ جهت استفاده در متریال فلزی از جمله درب فلزی به کار برده می‌شود. یکی از مزیت‌های کلیدی پوشش رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک، مقاومت بالا در برابر اشعه ماورای بنفش و مواد شیمیایی می‌باشد. از آنجایی که درب‌های فلزی، عموما در کاربری‌های درب ساختمان، درب فلزی پارکینگ، درب فلزی تک لنگه، درب فلزی مراکز تجاری و ... کاربرد دارند؛ در تمام طول روز در معرض نور خورشید و عوامل مختلف آب و هوایی قرار می‌گیرند. با این تفاسیر استفاده از رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک به دلیل مقاومت بالا و دارا بودن خاصیت ضد زنگ، به عنوان بهترین گزینه در پوشش و رنگ آمیزی درب فلزی عمل می‌کند.
پوشش رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک، فرآیندی است که در آن به فلز در هنگام رنگ آمیزی مقدار کمی بار الکتریکی داده می‌شود. این بار ذرات پاشیده شده را جذب نموده و در پایان کار یک پوشش خوب و یکدست به ارمغان می‌آورد. در واقع رنگرزی الکترواستاتیک، ترکیبی کامل از علم و هنر می‌باشد که همراه با ارائه راه حلی کار آمد، نتایج فوق العاده‌ای را ایجاد می‌کند.

نحوه رنگ آمیزی درب فلزی با رنگ کوره ای الکترو استاتیک
پیش از اقدام به رنگ آمیزی درب توسط رنگ پودری، مراحلی مبنی بر آماده سازی درب فلزی صورت می‌پذیرد. در ابتدا برای رنگ آمیزی درب فلزی با استفاده از سمباده، زیر سطح رنگ، سمباده کشی می‌شود تا سطحی صاف و یکنواخت را به وجود آورد. لازم به ذکر است، پیش از فرآیند رنگ آمیزی، به منظور جلوگیری از ترکیب مولکول‌های آهن و هوا و جلوگیری از اکسایش درب فلزی و زنگ زدگی، از ضد زنگ استفاده می‌شود. اگر ضد زنگ به طور صحیح و استاندارد بر سطح درب فلزی به کار برده نشود، به مرور درب زنگ زده و نمای زیبای خود را از دست می دهد.

سمباده کشی جهت ایجاد سطوح صاف
رنگرزی پوشش پودری الکترواستاتیک بزرگمهر برای درب و محصولات فلزی از جمله درب فلزی یک و نیم لنگه به شرح زیر می‌باشد:
ابتدا رنگ پودری که حاوی ذرات باردار می‌باشد، از انتهای نازل تفنگ اسپری رنگ آمیزی، بر سطح فلز پاشیده می‌شود. لازم به ذکر است؛ ضخامت پوشش رنگ گروه صنعتی بزرگمهر بر روی درب فلزی 120 میکرون می‌باشد. این ذرات به سرعت به سمت جسم حرکت می‌کنند زیرا دارای بار مثبت بوده که مانند آهنربا، رنگ با بار مخالف به سطح جسم فلزی جذب می‌شود و پوششی یکنواخت را ایجاد می‌نماید.
سپس قطعات رنگ آمیزی شده به کوره انتقال یافته و در دمای 180 تا 200 درجه سانتی‌گراد حدود 15 تا 20 دقیقه، عملیات پخت انجام می‌شود. کوره پخت بخش حساس و دقیقی در واحد رنگ‌های پودری می‌باشد و باید دما در سرتاسر کوره یکسان باشد. فرآیند رنگ آمیزی رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک روشی کارآمد و سازگار با محیط زیست می‌باشد. علاوه بر این پیوند ایجاد شده بین رنگ و درب فلزی بسیار با دوام است و جاذبه الکترواستاتیکی تضمین می‌کند که رنگ درب فلزی محکم به سطح زیرین چسبیده و در نتیجه روکشی مقاوم در برابر خوردگی، فرسایش و اکسایش، خط و خش و ضربه به عمل آید.
عوامل موثر در کیفیت رنگ درب فلزی
چندین عامل می تواند بر کیفیت رنگ درب فلزی تاثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر می شود:
تصویر اینفورگرافیک
• استفاده از رنگ های مرغوب و با کیفیت، مطابق با استانداردهای صنعتی، می‌تواند منجر به کیفیت بالای رنگ درب شود.
• انجام فرآیندهای پیشرفته و دقیق در رنگ آمیزی درب‌ها، مانند رنگ پاشی الکترواستاتیک پودری می‌تواند در تولید محصولی با کیفیت رنگ آمیزی بالا، نقش بسزایی داشته باشد.
• آماده سازی صحیح سطح درب پیش از رنگ آمیزی، مانع از ایجاد عیوب و نقص در رنگ درب می‌شود.
رنگ آمیزی رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک علاوه بر مزایا فنی، شامل مزایای زیبایی بسیاری نیز می‌باشد. رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک، همراه با تنوع طیفی رنگ گسترده، منجر به ظاهری صاف و صیقلی می‌شود که ظاهری مدرن و زیبا را در عین مستحکمی به درب‌های فلزی می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *